Co dělal Edison v Brně? Rozsvítil Mahenku! Jako první divadlo na světě

Filip Živný25. června 2025
Co dělal Edison v Brně? Rozsvítil Mahenku! Jako první divadlo na světě
Co dělal Edison v Brně? Rozsvítil Mahenku! Jako první divadlo na světěZdroj: Jan Kůrka / Pocket media
Nejstarší divadelní budovou ve střední Evropě je Reduta na Zelném trhu, první zmínky o ní pochází už z roku 1608. A právě její historie potvrzuje věc, kterou všichni Češi tak nějak tuší – divadla dobře hoří. Možná i proto bylo dnešní Mahenovo divadlo první elektrifikovanou scénou na světě.

A hasiči nebudou mít co žrát

Požáry Reduty v letech 1785, 1786 a na počátku 19. století, mnohem více pak požár Národního divadla v Praze, Okružního divadla ve Vídni a divadla v Nizze. To byly některé z argumentů, proč by v roku 1882 nově vzniklé budově dnešního Mahenova divadla mělo být elektrické světlo. Na Vlhké (tehdy Offermanově) ulici kvůli tomu vyrostla i malá parní elektrárna, celou elektrifikaci prováděla firma Thomase Alvy Edisona (Jára Cimrman údajně skončil v konkurzu na zhotovení projektu těsně druhý). Elektrárna byla vybavena sedmi dynamy o výkonu 81 kW a kromě 1 920 žárovek divadla zásobovala proudem i několik brněnských ulic. Sám T. A. Edison si své dílo přijel do Brna osobně prohlédnout.

Budova elektrárny dodnes stojí.
Budova elektrárny dodnes stojí.Zdroj: TIC BRNO

Neexistující Edison Centrum

Právě primát brněnského Mahenova divadla a Edisonovu návštěvu Brna připomíná socha žárovek na Malinovského náměstí. Nechybělo mnoho, a slavného vynálezce bychom si v centru Brna připomínali ještě výraznějším způsobem. Na křižovatce Koliště a Cejlu měla vyrůst futuristická stavba. Takzvaná „housenka“ by kromě netradičního designu nabízela deset nadzemních podlaží pro kanceláře, obchody a restaurace a čtyři podzemní pro parkování. Budova podle návrhu Davida Titze s plánovaným dokončením v roce 2015 však nikdy nespatřila světlo světa.

BONUS: Kde se tu Mahenka vůbec vzala

Odhlédněme ale nyní od záležitostí drátů, proudu a nedokončených staveb a podívejme se krátce na historii vedoucí ke vzniku Mahenova divadla. Co se českého divadla týče, první česky hranou operu mohli diváci spatřit roku 1767 v Redutě, ovšem v podání německých herců. Prozatímní české národní divadlo v Brně vzniklo až roku 1884 v budově na rohu Radvitova (Žerotínova) náměstí a Veveří ulice přestavbou restaurace U Marovských s tančírnou Orfeum. Stavba sloužila múzám až do roku 1952, pak byla stržena a na jejím místě o více než 20 let později pro potřeby stranických funkcionářů vyrostl Bílý dům, pro svůj původní účel nazývaný KOKOS (KOmunistický KOStel).

Prozatimní české národní divadlo v Brně.
Prozatimní české národní divadlo v Brně.Zdroj: Archiv města Brna

Nová budova dnešního Mahenova divadla, tehdy německého Městského divadla Na hradbách, byla vystavěna podle návrhu vídeňské kanceláře architektů Ferdinanda Fellnera ml. a Hermanna Helmera kteří se specializovali na projektování divadel– v Rakousku-Uhersku i sousedních zemích jich navrhli celkem 48. Samotnou stavbu prováděl brněnský stavitel Josef Arnold za řízení vídeňského architekta Josefa Nebehostenyho. Z brněnských řemeslníků se na budování divadla, které bylo dokončeno za pouhých 17 měsíců, podíleli ještě sochař Franz Dressler, kameník Johann Lang, štukatér Georg Weiss a zahradník Karel Jelínek. Po roce 1918 divadlo přešlo do českých rukou (pod názvem Divadlo na hradbách) a jeho prvním dramaturgem se stal brněnský spisovatel a dramatik Jiří Mahen – a právě jeho jméno divadlo od roku 1965 nese.

Městské divadlo Na hradbách v roce 1894.
Městské divadlo Na hradbách v roce 1894.Zdroj: Archiv města Brna

Kuriózní středa

Náš seriál Kuriózní středa představuje brněnské podivnosti a ukazuje město v nečekaných souvislostech.