Paměť kubánského národa – výstava dává hlas těm, kteří odporovali totalitě

Institut Paměti národa10. července 2025
 Za každým rámem portrétu visí jiný osud.
Za každým rámem portrétu visí jiný osud.Zdroj: Institut Paměti národa
V brněnském Institutu Paměti národa můžete během července navštívit výstavu Paměť kubánského národa – jedinečný dokumentaristický projekt, který mapuje osudy lidí, jež spojil odpor proti komunistickému režimu na Kubě.

Odvaha místo zbraní, jinakost jako stigma

V době, kdy se světová pozornost soustředí na jiné konflikty, připomíná tato výstava osudy těch, kteří čelili nesvobodě a útlaku tváří v tvář – bez zbraní, zato s odvahou a pevnými postoji. Výstava Paměť kubánského národa přináší výpovědi disidentů, novinářů, studentů, kněží i umělců, kteří se rozhodli postavit kubánské diktatuře.

Mezi příběhy zaznívá i svědectví Sergia Lastrese, jenž se z Kuby pokusil třikrát uprchnout – jen samotný úmysl utéct z Kuby mohl člověka navždy vyřadit z veřejného života. Napotřetí uspěl, přes moře a za útoku žraloků. Dnes žije v USA, kde založil rodinu i galerii, a svobodu nepovažuje za samozřejmost.

Moje vnoučata se narodila v zemi, kde můžou studovat, tvořit, svobodně žít. To je ta pravá svoboda. A za tu stálo za to riskovat život na voru.
quotequote
Paměť kubánského národa – výstava dává hlas těm, kteří odporovali totalitě
Paměť kubánského národa – výstava dává hlas těm, kteří odporovali totalitěZdroj: Institut Paměti národa

V 70. letech byli na Kubě homosexuálové i věřící lidé posíláni do tzv. UMAP – pracovních táborů určených k „nápravě“ odlišnosti. Výstava dává prostor i členům LGBTQ+ komunity, kteří otevřeně popisují život v machistické a netolerantní společnosti, kde být jiný znamenalo čelit perzekuci.

Mozaika vzdoru: Výpovědi, které režim umlčet nedokázal

Projekt Paměť kubánského národa vznikl v roce 2017 za podpory Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR. Od té doby se podařilo zdokumentovat více než 200 životních příběhů z Kuby i exilu – z USA, Evropy i Latinské Ameriky. Vznikla tak jedinečná mozaika výpovědí, lidí, kteří se nebáli říct svůj názor. Ani v zemi, kde za to hrozilo vězení. Díky této skutečnosti se výstava stává cennou součástí kolektivní paměti o životě v totalitním režimu.

Kurátorkou je Dr. Eva Kubátová, výstava je volně přístupná od 1. do 31. července, středa–neděle vždy od 14:00 do 19:00, v renesančním sídle brněnského Institutu Paměti národa na adrese Radnická 10, vstup je zdarma. Nechte výstavu doznít u kávy, zákusku nebo polévky týdne – část expozice totiž zasahuje i do příjemné kavárny Paměti národa v přízemi Institutu.

Vedle kubánské výstavy zůstává otevřená i stálá expozice

Současně v přízemí sídlí stálá interaktivní expozice Tichá hrdinství, která pomocí tabletů, rozšířené reality a audiovizuálních efektů vtahuje návštěvníky do životů čtyř pamětníků z období druhé světové války a komunistické totality. Otevřeno je středa–pátek vždy ve 16:00 a 18:00, o víkendech pak ve 13:00, 15:00 i 17:00.

IPN Brno | Výstava do 31. července Paměť kubánského národa

Osudy lidí, kteří se postavili diktatuře – bez zbraní, zato s odvahou.
Co uslyšíte:
▶ výpovědi disidentů, novinářů, studentů, LGBTQ+ osob i uprchlíků
▶ svědectví o věznění, cenzuře, útěcích přes moře
▶ pohled do každodenního života v nesvobodné společnosti
Kde: Institut Paměti národa, Radnická 10, Brno
Kdy: Středa až neděle, 14:00–19:00
Vstup volný