Pod Moravákem se ukrývá tajemné sklepení. Nad ním už 80 let nestojí Německý dům

Filip Živný30. dubna 2025
Pod Moravákem se ukrývá tajemné sklepení. Nad ním už 80 let nestojí Německý dům
Pod Moravákem se ukrývá tajemné sklepení. Nad ním už 80 let nestojí Německý důmZdroj: archiv festivalu Meeting Brno
Postavený v soudružnosti, zbořený v nenávisti, připomínaný ve smíření. To je dosavadní příběh Německého domu, budovy, která již 80 let nestojí na Moravském náměstí. Ale tak úplně z něj nezmizela.

„Německý dům byl významným centrem kulturního života zejména německojazyčného obyvatelstva Brna. V období druhé světové války se bohužel stal sídlem nacistických organizací a v srpnu 1945 byl jakožto symbol nacistické perzekuce stržen, a Brno tak přišlo o koncertní sál s kapacitou 2 000 míst a druhými největšími varhanami na Moravě,“ vypráví Petr Kalousek, ředitel festivalu Meeting Brno, který vytváří místo pro setkávání a otevřený dialog. „V roce 2017 jsme Německý dům připomněli instalací na místě, kde původně stál, na dnešním Moravském náměstí. O to větší radost jsme měli z nálezu zachovaného podzemí v roce 2020. Tento prostor má velký potenciál stát se místem živé paměti, které otevřeně vypráví složitou historii Brna,“ doplňuje Petr Kalousek. Jaký je celý spletitý příběh Německého domu?

V Brně 19. století vedle sebe žila česká a německá komunita. Proměny tohoto soužití úzce souvisí s osudem Německého domu.
quotequote

Když v roce 1869 vznikla Akciová společnost Besedního domu v Brně s cílem vybudovat městské kulturní centrum, zrodila se i myšlenka německé obdoby tohoto projektu, která by vytvořila vhodné podmínky pro sdružování a společenský život německé části populace města. Po problémech s financováním, které se táhly několik let, se do projektu vložil známý brněnský továrník Friedrich Wannieck a jeho spolupracovníci. Wannieckem zorganizovaná dobročinná sbírka konečně ukázala soudržnost brněnských Němců, když se v ní podařilo vybrat 180 000 zlatých (předběžné vyčíslení nákladů na stavbu bylo asi 300 000).

Následovalo založení spolku Deutsches Haus, za nízkou cenu (která popudila brněnské Čechy) získaný pozemek Na Kiosku v místech dnešního Moravského náměstí a architektonická soutěž, pochopitelně omezená na německé účastníky. Po zpožděních způsobených problémy se základy i nepředvídatelným počasím byl hotový Německý dům konečně slavnostně otevřen během třídenní slavnosti v květnu roku 1891.

Německý dům počátkem 20. století
Německý dům počátkem 20. stoletíZdroj: Archiv města Brna

Symbol nacismu strávený plameny

Stejně jako se stal Německý dům zamýšleným kulturním centrem pro německou populaci Brna, stal se i spolek Deutsches Haus, původně založený pouze za účelem vybudování domu, hybatelem jejího kulturního a společenského života. Zvláště v meziválečném období poskytovala stavba ideální zázemí pro v tu dobu již menšinové německé obyvatelstvo města. Její součástí byla kavárna, Velký slavnostní sál s druhými největšími varhanami na Moravě, restaurace, veřejná knihovna nebo galerie.

Rostoucí napětí mezi dvěma národnostmi žijícími v Brně vystupňovala do extrému druhá světová válka. Německý dům byl v tomto období využíván straníky NSDAP, vycházeli z něj pochody Hitlerjugend a své kluby tu měli také nacističtí důstojníci. Stavba tedy začala být Brňany vnímána jako symbol nacismu a útisku. V dubnu 1945 byla poničena dělostřelbou, a když v ní vypukl požár, nikdo nechtěl či se neodvažoval jej hasit. Definitivní konec poškozené honosné budovy pak znamenalo rozhodnutí českých úřadů nechat ji odstřelit dynamitem.

Smíření a nové objevy

Německý dům jsme si mohli před několika lety opět připomenout na vlastní oči. Díky festivalu Meeting Brno vyrostla dočasně na Moravském náměstí konstrukce z lešenářských trubek kopírující půdorysné schéma původní budovy. Bývalý symbol nacismu se tak stal symbolem smíření s minulostí.

Instalace na Moravském náměstí v roce 2017
Instalace na Moravském náměstí v roce 2017Zdroj: archiv festivalu Meeting Brno

A to nejzajímavější na závěr. Výzkum, který předcházel několik let staré rekonstrukci Moravského náměstí, objevil zachovalé sklepení, které pod parkem stále existuje. Podle vedoucího výzkumu Aleše Svobody má více než 10 nalezených místností dokonale neporušené konstrukce (až na otvory v klenbách, kterými byly v roce 1945 zasypávány). „Na podlahách někdejších skladů bylo nalezeno mnoho lahví od různých druhů alkoholu, zbytky kuchyňského vybavení, nádob, kovových nástrojů včetně stovek špuntů od vína s lahvemi nesoucích na vinětách název Deutches Haus,“ přibližovat v době objevu Svoboda. Při rekonstrukci parku byla tato sklepení zachována a pro příští možné zpřístupnění veřejnosti vznikl skrytý vstup. Zda k otevření sklepů Německého domu a jejich využití k expozici či veřejným akcím dojde, je dodnes nevyřešenou otázkou.

Kuriózní středa

Náš seriál Kuriózní středa představuje brněnské podivnosti a ukazuje město v nečekaných souvislostech.