Očekávání
První vlaštovka Maratonu hudby Brno: Kateřina Šedá odhalila buskerský pokoj
Ve středu 4. června jsme byli svědky odkrytí pokoje výtvarnice Kateřiny Šedé, pódia bezuličního buskingu, v rámci kterého se představí buskeři ze všech možných krajů světa. Celá akce se konala na České a lákala desítky zvědavých kolemjdoucích. Tento happening upozorňuje na festival, který oživí město už 7.–10. srpna.

Ptáte se, proč se tiskový happening festivalu koná dva měsíce před jeho zahájením? To abyste v termínu 7–10. srpna neodjížděli na dovolenou, výlet ani exkurzi a zůstali pěkně v našem milovaném Brně na jednu z nejdůležitějších kulturních akcí roku. Čtyři dny, několik pódií, stovky koncertů domácích i zahraničních interpretů – ale neočekávejte ohrané rádiové kapely, na festivalu si skutečně poslechnete něco, co neznáte a co vás obohatí. Letos proběhne jubilejní desátý ročník Maratonu hudby Brno. Město je již několikátým rokem v síti kreativních měst UNESCO.

Čtyři dny, několik pódií, stovky koncertů domácích i zahraničních interpretů.
Nový pokoj vždy na něco reaguje. Ten letošní dostal podobu trampského srubu; Šedá prozradila, že už dlouho chtěla poukázat na fakt, že busking neprobíhá jen ve městě, ale třeba i v lese. Zároveň letos zemřel jeden z nejznámějších skautů Miloš Zapletal, což bylo dalším podnětem k postavení právě srubu. Pokoje se ukázaly být skvělou taktikou při lákání buskerů ze zahraničí, kteří jsou běžně v létě velmi vytížení. Hraje se třeba v obýváku či v koupelně – během pandemie přišlo na ordinaci jako poděkování zdravotnickému personálu. V srpnu se pak můžete těšit na totem od uměleckého řezbáře z Bulharska, který bude třešničkou na dortu dřevěného srubu.
Jako první zahrála kapela Monopol, která propojuje folk, country & bluegrass. Atmosférou jako bychom se přenesli k táboráku, ostatně velkou fatru slíbila i sama výtvarnice: „Letos na Náměstí Svobody plánujeme uspořádat táborák, lidé mohou opékat špekáčky a stage bude koncipována tak, že si kdokoliv bude moci u ohně zazpívat.“

Zakladatel festivalu David Ditrich zdůraznil, že jakožto festival nechtějí být typicky zavření za plotem. Festival pod širým nebem se tak rozprostírá napříč městem a láká do svých rytmů nejen místí, ale i kolemjdoucí nebo turisty, ve městě to zkrátka žije. V tomto je Maraton hudby Brno výjimečným počinem. „Chtěli jsme vytvořit akci, která bude výkladní skříň Brna, bude představovat to nejlepší z něj a k tomu dovážet národní a mezinárodní projekty a celé se to bude prolínat,“ dodává Ditrich. Sám se velmi těší na narozeninový koncert legendární balkánské kapely Dubioza Kolektiv na Velodromu.
Chtěli jsme vytvořit akci, která bude výkladní skříň Brna.

Jak vzniká festivalová hudba?
Připravit program na Svoboďáku je jedna věc, ale roztáhnout jej na čtyři dny na několik pódií v srdci města? To už chce pořádnou kuráž a profesionalitu. Šéfdramaturg celého festivalu, Milan Tesař, prozradil, že mu v rámci práce v rádiu denně projde ušima klidně na deset hudebních alb, takže neustálé poslouchání hudby, ať už pasivně či na živo, je pro něj největší inspirací při sestavování hudebního programu. V neposlední řadě rozhoduje také rozpočet – kombinují se známé a méně známé kapely, ze kterých vznikne výsledná skládačka.
Hlavním jménem je každý rok rezidenční umělec, někdo, kdo má co nabídnout napříč žánry a v Brně vystoupí se třemi různými projekty. Letos je to Trilok Gurtu, indický hráč na perkuse, který se představí se svou běžnou kapelou Trilok Gurtu Band, dále se smyčcovým kvartetem a sólově.

Festival pro všechny foodies
Organizátoři nezapomínají ani na hladové hudební nadšence. Již po páté budou spolupracovat s vybranými restauracemi v centru, kde si bleskurychle vyzvednete festivalové jídlo za jednotnou cenu 200 korun. Tento sympatický provoz vám umožní pendlovat mezi jednotlivými pódii nabiti energií. A nebojte se, nedostanete párek v rohlíku, ale plnohodnotné jídlo – rychle na místě nebo s sebou. Zapojí se např. podniky jako jsou EFI, Toman, Būcheck aj.
Story
Maraton hudby Brno 2025: Odtajnění programu
Brno se i letos v létě promění v pulsující centrum světové hudby. Od 7. do 10. srpna se koná desátý ročník multižánrového festivalu Maraton hudby Brno, který přináší do ulic, nádvoří, dvorků i koncertních sálů města stovky umělců z více než deseti zemí. Od estonského folku přes balkánskou taneční bouři až po duchovní fúze jazzu a indických rytmů, co nás čeká letos za line-up?

Festival nabídne pestrý mix world music, jazzu, folku, akustických vystoupení i experimentálních projektů. Letos zazní tradiční i nečekané hudební dialogy – od estonského folku, přes balkánskou taneční bouři až po duchovní fúze jazzu a indických rytmů.
Od estonského folku přes balkánskou taneční bouři až po duchovní fúze jazzu a indických rytmů.
Jednou z největších hvězd letošního ročníku je legendární Trilok Gurtu, indický perkusista a skladatel, který se představí hned třikrát – se svým Trilok Gurtu Bandem, se smyčcovým Arke String Quartetem v projektu propojujícím Bacha a indickou tradici, a nakonec v sólovém vystoupení plném perkusivní magie. Gurtu se v Brně zdrží celý festival a povede i odborné workshopy, čímž naváže na linii rezidenčních umělců předchozích ročníků.
„Letošní hvězda festivalu, Trilok Gurtu, nabídne tři koncerty – se svým Trilok Gurtu Bandem, se smyčcovým Arke String Quartetem a sólovou drums & percussion show. I on povede odborné workshopy a protože bude v Brně po celou dobu, věřím, že se i z jeho strany dočkáme překvapení. Právě díky těmto výjimečným zážitkům míří v posledních letech na akci i zahraniční hudební publicisté, rozhlasoví redaktoři a pořadatelé festivalů. Ve spolupráci s World Music Charts Europe, UNESCO a dalšími partnery pro ně připravujeme doprovodný program zahrnující konferenci, setkání s českými hudebníky, prohlídku Brna i gastronomické zážitky."
– přibližuje pozadí šéfdramaturg festivalu Milan Tesař.

Festival tradičně nabízí nejen hudbu, ale i propojení s výtvarným uměním, tancem a gastronomií. Hudba zazní z klasických pódií i buskerských scén, pokojíků umělkyně Kateřiny Šedé. Program se odehraje na desítkách míst po celém Brně – včetně Velodromu, Sono Music Clubu, Kabinetu Múz, Uměleckoprůmyslového muzea, nádvoří Staré radnice či divadel Husa na provázku a na Orlí.
Program slibuje unikátní zážitky: estonské duo Puuluup zahájí festival humorným mixem samplů, talharpy a folku. Večer 8. srpna pak bude patřit divoké Balkan night, kde vystoupí headliner celého festivalu Dubioza Kolektiv, ale také další kapely z Balklánu na scéně Balkan Soirée, jejímž dramaturgem je srbský odborník Bojan Djordjević. Rytmy doplní balkánská kuchyně a autentická atmosféra. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu tohoto jedinečného zážitku doporučujeme zakoupit vstupenky včas.
Silný zážitek slibují i projekty, které boří žánrové hranice. Jelena Popržan, charismatická srbská violistka, propojí baroko, jazz i elektroniku. Duo HlasKontrabas (Ridina Ahmedová a Petr Tichý) předvede minimalistickou hudební krajinu tvořenou hlasem a kontrabasem. Z domácí scény zaujme slovenská Sisa Feher & Mammatus s jazzově avantgardní poetikou a silnou osobní výpovědí.
Vystoupí i dokská kapela MalemIrish, která hraje s vlastním pojetím tradiční irskou hudbu a jiné písně Britských ostrovů. Chorvatský hudebník a performer Tom Livaja propojí folklór, výtvarné umění a stand-up v osobitém multimediálním vystoupení. Finské harmonikové kvarteto Sväng předvede strhující originální show a na Django scéně zazní energický „Rom’n’Roll“ kapely Terne Čhave, legendy české romské scény.
Z písničkářských osobností se představí například oceňovaná brněnská interpretka Martina Trchová s albem 90 % štěstí, Kvietah – čerstvá držitelka Anděla v kategorii Objev roku, nebo projekt Pocta Zuzaně Navarové. Výrazný koncert nabídne opavská kapela Ladě, jejíž syrová poetika spojuje rock, blues i šanson. Kapela Plum Dumplings se po pauze vrací s novým albem Bezpečí – melancholickým, ale silným návratem na scénu.
Fanoušci vokální hudby ocení třeba mužské seskupení Sila, polské ženské trio Sutari nabídne mimo jiné pásmo ukolébavek z různých zemí, projekt Duša moja zpěvačky Alžběty Luptákové zase propojí slovenský folklór s autorskými texty. O živou lidovou atmosféru se postará CM Pazúr nebo Lidová muzika z Chrástu.
Nechybí tradiční matiné cembalistky Barbary Marie Willi, propojující studenty Letní hudební akademie v Kroměříži se špičkovými hudebníky. Do programu se zapojí také žáci základních uměleckých škol díky spolupráci s ZUŠ Open. Oblíbené doprovodné akce jako Pianoštafeta v Alfa pasáži nebo varhanní maraton v kostele U Jezuitů letos opět nabídnou nezapomenutelné momenty.
Festival navazuje na své kořeny a zároveň se stále rozvíjí – a i díky účasti zahraničních hudebních publicistů a partnerství s World Music Charts Europe a UNESCO se stává pevnou součástí mezinárodní kulturní mapy.
Praktické informace
Kdy? 7. až 10. srpna 2025
Kde? Různá místa v centru Brna, viz. mapa výše
Vstupenky? Nakupujte zde
Kam na Maraton hudby Brno
Story
Maraton Street Food Festival: Hudba prochází žaludkem
Brno v srpnu znovu ožije hudbou – a taky skvělým jídlem. Maraton hudby Brno láká nejen na stovky koncertů, ale i na Maraton Street Food Festival. Čeká vás 14 podniků, které připraví vždy jednu gastro pecku za jednotnou cenu 190 Kč.

Hudba prochází žaludkem
Právě to je recept na úspěch, kterým se už pět let řídí Maraton Street Food Festival – nedílná a stále oblíbenější součást Maratonu hudby Brno. Letos proběhne od 7. do 10. srpna 2025, a opět slibuje to nejlepší z brněnské gastronomie na dosah – doslova.
Za konceptem stojí Janko Martinkovič, legenda brněnské gastro scény. „Program Maratonu hudby je tak nabitý, že lidé často neměli čas se někde najíst. Street food festival to změnil – rychle, chutně, za rozumnou cenu,“ říká. A přesně to je smyslem celé akce: propojit kulturní i chuťové zážitky a vytvořit z pauzy mezi koncerty příjemný a praktický moment.
Program Maratonu hudby je tak nabitý, že lidé často neměli čas se někde najíst. Street food festival to změnil – rychle, chutně, za rozumnou cenu.
Letos se zapojí 14 brněnských restaurací a bister, z nichž každé připraví jedno speciální festivalové jídlo. To si návštěvníci mohou dát rovnou na místě nebo si ho vzít s sebou na koncert. Aby bylo rozhodování co nejjednodušší, všechna jídla stojí jednotně 190 Kč – žádné zbytečné přemýšlení.

Gastro stálice i žhavé novinky
A na co se můžete těšit? Výběr podniků se každý rok obměňuje, ale obvykle se vrací osvědčené stálice jako Bücheck nebo Lokál U Caipla, doplněné o nové tváře. „Neposíláme podnikům žádné zadání. Chceme, aby uvařily to, co je pro ně typické. Jen tak dosáhneme skutečné rozmanitosti,“ vysvětluje Martinkovič. Může vás tak čekat vše od moderní české kuchyně přes asijské speciality až po street food klasiky. Street food z Maratonu ale není jen o chuti. Organizátoři kladou důraz i na ekologii – většina take-away nádobí je z recyklovatelné cukrové třtiny.
Festivalové občerstvení bude rozmístěno na strategických místech v centru Brna – poblíž hlavních pódií. Pomůže vám také festivalová mapka, kterou si můžete vyzvednout na kterémkoliv festivalovém stanovišti. Najdete v ní seznam zapojených podniků, jejich nabídku i přesnou lokaci.
Pro návštěvníky z Brna i odjinud má Maraton Street Food Festival ještě jeden skrytý bonus: je to výborná ochutnávka brněnské gastro scény. Co vám zachutná během festivalu, můžete po skončení vyhledat znovu – tentokrát na delší posezení. Ať už tedy přijdete kvůli jazzu, folklóru, popu nebo alternativě, jedno je jisté – s prázdným žaludkem z Maratonu hudby Brno odcházet nebudete.

Praktické informace
Kdy? 7.–10. srpen 2025
Kde? Centrum Brna (náměstí a okolí festivalových scén)
Typ akce? Gastro
Program? Street food od 14 brněnských podniků
Cena? 190 korun / jídlo
Více info? Zde
Story
Město jako jedna velká scéna
Každý srpen se Brno promění v pulzující hudební organismus, kde se různé kouty města stávají jevištěm. Maraton hudby Brno už od roku 2016 rozehrává srdce města tóny všech žánrů – od klasiky po elektroniku – a patří k nejživějším oslavám hudby pod širým nebem. Tento rok proběhne v období 7–10. srpna. Co přinese letošní ročník?

Historie a vývoj
První ročník Maratonu hudby Brno se uskutečnil v roce 2016 a od té doby se z původního dvoudenního experimentu stal čtyřdenní multižánrový festival, který každoročně přivádí do ulic stovky hudebníků. V roce 2019 festival hostil na 1 500 účinkujících z více než 30 zemí a proměnil Brno v jednu obrovskou hudební scénu s více než 400 vystoupeními.
Podívejte se na aftermovie Maratonu hudby Brno 2023:
Festival je známý tím, že propojuje klasickou hudbu s buskingem, balkánské rytmy s folklorem nebo tanec s výtvarným uměním. Nechyběla ani vystoupení v tramvaji, koncerty na střechách domů nebo slavný „hudební pokoj“ výtvarnice Kateřiny Šedé. Díky této otevřenosti se Maraton stal magnetem pro návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí.
Dnes je Maraton hudby Brno čtyřdenní mezinárodní multižánrový hudební festival umístěný do veřejného prostoru a architektury historického centra města Brna. Cílem festivalu je návštěvníkům nabídnout žánrovou pestrost, která vytváří prostor k objevování a experimentování. Jeho unikátní dramaturgie je vytvářena týmem odborníků, kteří v rámci své žánrové specializace zvou na festival špičkové hudebníky, a to jak etablované umělce, tak méně známé talenty z Brna, tuzemska i zahraničí. Součástí festivalu jsou rovněž vystoupení buskerů v designových pokojích od již zmiňované výtvarnice Kateřiny Šedé umístěných v ulicích města. Diváci tak mohou zažít koncerty například z koupelny, ložnice, dětského pokoje i obýváku
Maraton hudby Brno 2025
Desátý ročník festivalu se uskuteční od 7. do 10. srpna 2025 a slibuje bohatý program. Mezi hlavní lákadla patří vystoupení indického perkusisty Triloka Gurtu, který bude letošním rezidenčním umělcem. Dále se představí bosenská kapela Dubioza Kolektiv, známá svou energickou fúzí balkánských rytmů s prvky ska, punku a hip hopu. V rámci velkolepého koncertu, který proběhne na brněnském Velodromu, vás čeká autentická balkánská atmosféra s tematicky laděnými dekoracemi a food courtem, který naservíruje to nejlepší z tamní kuchyně. Z českých jmen se můžete těšit například na mladou písničkářku Kvietah, která vyniká ve svých textech otevřeností a opravdovostí, milovníci lidové muziky si pak přijdou na své během koncertu folklorního boru Lidové muziky z Chrástu.
Festival nabídne také unikátní projekt „Bezuliční busking“. Za tímto projektem stojí uznávaná česká výtvarnice Kateřina Šedá, která každý rok rozestaví v ulicích Brna jedinečné designové pokoje, které se promění na malé koncertní prostory pro pouliční umělce. Jeden z nich se každý rok obmění a svou podobou reaguje na výročí či významná témata daného roku. Tento formát umožňuje návštěvníkům zažít koncerty v netradičním prostředí a v blízkém kontaktu s interprety.
Program doplní výtvarné instalace, tanec, workshopy, gastronomické zážitky i programy pro děti. V duchu motta „hudba všude a pro každého“ se Maraton hudby stává živoucím důkazem toho, že umění dokáže propojovat různé komunity i generace.
Hudba všude a pro každého.
Nenechte si festival ujít
Maraton hudby Brno je oslavou hudby a kultury, která každoročně přitahuje tisíce návštěvníků. Díky své otevřenosti a rozmanitosti nabízí něco pro každého, ať už jste fanouškem klasické hudby, jazzu, world music nebo moderních elektronických žánrů. Hudba tu hraje prim, ale jak už bylo řečeno, v rámci festivalu se setkáte s nejrůznějšími akcemi. Letošní jubilejní ročník slibuje nezapomenutelné zážitky a potvrzuje, že Brno je právem městem hudby UNESCO. Více informací o programu a vstupenkách naleznete na oficiálních stránkách festivalu.
Brno město hudby UNESCO
Brno je členem sítě kreativních měst UNESCO.
Maraton hudby Brno je nejzásadnější akcí v rámci členství
– podporuje totiž nejen hudbu, ale i další kreativní oblasti jako je například výtvarné umění, tanec, gastronomie a další.