Zimní wellness

Kam se v zimě vydat za odpočinkem? Čekají na vás tipy na nejlepší sauny v Brně, speciální wellness akce či kouzlo magických saunových rituálů.

Finská sauna Kraví hora

STAREZ: Svět wellness

Společnost STAREZ – SPORT, a.s., založená Statutárním městem Brnem, se už od roku 2004 stará o kvalitní provoz a správu 18 sportovních zařízení na území města. V Brně provozuje hned 3 wellness zařízení. Pojďmě se společně podívat na jejich nabídku.

STAREZ: Svět wellness

Lázně Rašínova

V samotném centru města se nachází Lázně Rašínova, postavené již kolem roku 1890 jako tzv. Ústřední lázně. Krom bazénu, který se od prvních poválečných let stal výukovým centrem plavání pro brněnskou mládež, zde najdete také nově zřízené wellness centrum se dvěma finskými saunami, infrasaunou, parní saunou, ochlazovacím bazénkem a masážní sprchou. Nechybí ani příjemná odpočinková zóna v prvním patře.

Centrální poloha lázní je jejich největší výhodou, stejně tak ceny jsou tu velmi příjemné. Vstup do sauny o délce 120 min přijde návštěvníky na 280 korun. Pokud si pořídíte tzv. čipové hodinky a dobijete kredit min. hodnotou 1000 korun, dostanete slevu 20% na vstup, jeden dvouhodinový vstup vás tedy vyjde na krásných 224 korun. Pro studenty je ve vymezeném čase sleva 30% na vstup. V ceně je prostěradlo a voda, která se dá volně načepovat do nachystaných kelímků. Ručník si vezměte vlastní, možné je i zapůjčení za malý příplatek. Otevřeno mají každé pondělí od 9h, jinak denně od 14h a o víkendu od 10h.

Wellness Bazény Lužánky

Po znovuotevření wellness v bazénu za Lužánkami si můžete přijít vychutnat zdejší relaxační zónu. Součástí je finská a parní sauna, kde pravidelně probíhají oblíbené saunové ceremoniály. Novinkou jsou saunové ceremoniály s mentolovými krystaly a metličkami, konkrétně metličky z červeného dubu, které mají protizánětlivý účinek a snižují krevní tlak. Dále metličky z eukalyptu podporující hojení infekcí v oblasti krku a metličky březové, které pomáhají od bolesti svalů a kloubů po fyzické zátěži.

Najdete zde také brněnskou raritu - biosaunu s kamny finského typu a lávovými kameny. Sauna pro třináct osob je obložena několika druhy dřeva, lavice jsou z africké vrby ABACHI, která zabraňuje pálení i při dlouhém sezení. Nechybí ani odpočinková zóna, ochlazovací systém a bar. Třešničkou na závěr je VIP zóna s parní saunou a vířivkou, kde si s vaší drahou polovičkou můžete v soukromí vychutnat luxusní sklenku šampaňského. V roce 2025 wellness láká na neomezený vstup za cenu dvouhodinového vstupu, a to za 360 korun. Systém čipových hodinek a sleva pro studenty zůstává. Otevřeno mají vždy od 14 hodin.

Finská sauna Aquapark Kohoutovice

Přijďte upevnit své zdraví do finské sauny, která je součástí jediného aquaparku v Brně. Jak velí pravidla saunování, po prohřátí v sauně se pohodlně uvelebte v relaxační místnosti do příjemné relaxační pozice Doporučený čas odpočinku je alespoň 20 minut. Místní odpočívárna je k tomuto účelu skvěle uzpůsobena, je totiž vybavena dřevěnými relaxačními lehátky.

Součástí wellness je také ochlazovací bazének, který je nedílnou součástí celého saunovacího procesu a studna s ledovou tříští. Stačí si koupit základní vstupné do aquaparku za 220 korun na 2 hodiny, užít si místních atrakcí a poté využít finskou saunu za příplatek 130 korun. Systém čipových hodinek a sleva pro studenty zůstává. Sauna má ve všední dny otevřeno od 14h, o víkendu pak od 11h.

Magie

Magie saunových rituálů

Vůně citronové trávy a levandule. Proud horkého vzduchu, který ve vlnách víří místností. Sauna je plná odpočívajících lidí. Co se asi bude dít tentokrát? Od dřevěných prken se rozeznívá příjemná hudba, celým zážitkem vás provede zkušený saunový mistr. Každý saunový rituál je jiný, o co v něm vlastně jde?

Magie saunových rituálů

Původ saunových rituálů

Saunové rituály nebo také saunové ceremoniály vycházejí z klasického polévání kamenů vodou při saunování, postupem času se začaly do tohoto rituálu přidávat další prvky (hudba, tělový peeling, aromatické esence, metličky, víření ručníku či vějíře apod.). Časem tak vznikla jejich současná podoba, která posouvá tradiční saunování na magický společenský zážitek, který pohladí nejen tělo, ale i duši.

Původ saunových rituálů
Původ saunových rituálůZdroj: Vecteezy.com

Průběh ceremoniálu

Ceremoniály mají přesně stanovený čas. Obvykle trvají 10 až 15 minut. Začínají vždy s příchodem vyškoleného saunera, který se krátce představí a vysvětlí, který druh ceremoniálu bude probíhat. Dále podá přesné pokyny pro účastníky (co mají dělat před, během a po ceremoniálu), nakonec které vonné esence bude používat nebo které tělové peelingy bude účastníkům nabízet k potírání. V potemělé místnosti začne hrát tematická hudba, saunový mistr nad hlavou roztančí svůj ručník a jde se na to.

Obvykle se začíná poléváním kamenů vodou smíchanou s vonnými esencemi. Mistr rozvíří vzniklou páru nejdřív do horních pater sauny a poté jednotlivě směrem ke každému z účastníků. Tímto docílí v sauně větší vlhkosti, kterou účastníci pocítí jako subjektivní zvýšení teploty, přestože reálná teplota zůstane stejná, mění se pouze vlhkost.

Vířením se zesiluje účinek ze saunování a provádí se většinou třikrát za celý ceremoniál. Podle druhu ceremoniálu, který může nabývat buď relaxačních, nebo povzbuzujících účinků, přizpůsobuje sauner výběr hudby a aromatických esencí. Použité éterické oleje stimulují vaši nervovou soustavu a jejich inhalace má řadu pozitivních účinků. Zároveň se jedná o zpestření „obyčejného“ saunování.

Druhy saunových rituálů

Ve světě saunových rituálů se najde něco pro každého. Některé ceremoniály umí být hluboce meditační, např. pravidelný Relaxační rituál v Hotelu Atlantis, při kterém se uvolníte do zenového klidu nebo rituál muzikorelaxace v Aqualand Moravia, kde vám jemné tóny tibetské mísy a koshi zvonečků navodí pocit vnitřního klidu. Jiné jsou zaměřené na pobavení a relaxaci v rušnějším stylu, např. za světelných efektů a energetického playlistu. Zaskočte si na ně do Infinit Maximus. Ve Wellness Bazény Lužánky na vás pak čekají saunové ceremoniály s mentolovými krystaly a metličkami z červeného dubu a eukalyptu.

V Saunia Letmo v centru Brna se o vás postarají saunoví mistři ověnčení tituly mistrů ČR a celou řadou úspěchů na mezinárodním poli. Díky jejich bohatým zkušenostem jsou saunové rituály zábavné a inspirativní. Za den jich proběhne hned několik a lze si vybrat z více druhů. Třešničkou na závěr jsou rituály s příběhem, které připomínají takové „divadelní“ představení. Při něm se mohou vyprávět vtipy, příběhy smyšlené či ze života. Příběhy inspirované knihami, filmem, poezie. Fantazii se meze nekladou, tento zážitek vám nabízí opět Infinit Maximus.

Nenechte si ujít ve světě wellness:

Dětské saunování

Dětské saunování

so 18.01.

10:00 h. více termínů

Wellness park Lužánky

Ženská sauna

Ženská sauna

út 21.01.

14:00 h. více termínů

Wellness park Lužánky

Ceremoniál s překvapením

Ceremoniál s překvapením

út 21.01.

19:00 h. více termínů

Saunia Letmo Brno

Saunové ceremoniály v Infinit Maximus

Saunové ceremoniály v Infinit Maximus

do 31.12.
Aqualand ledové animace

Aqualand ledové animace

do 31.01.
Peeling v parní kabině

Peeling v parní kabině

do 31.12.
Akce na vstup do wellness

Akce na vstup do wellness

do 31.12.
Sauna je fantastické místo k přemýšlení.
quotequote

Story

Fenomén saunování: tradice překračující hranice času

Možná se tomu těžko věří, ale fenomén saunování má opravdu bohatou historii. Archeologické nálezy nasvědčují, že lidé využívali parní lázně již v mladší době kamenné, tedy před více než 7000 lety. A ačkoli je saunování nejčastěji spojováno se Severskými státy, u nás má tento očistný rituál také svoje dějiny. Pojďte je odhalit společně s námi.

Fenomén saunování: tradice překračující hranice času

Ze Severu do celého světa

První opravdové sauny k nám přišly ze Severu, přesněji z Ruska a Finska. V ruských pověstech i pohádkách můžeme vliv saunování na tehdejší společnost velmi snadno vystopovat. Téměř každý správný bohatýr totiž alespoň jednou v původních příbězích navštívil parní lázeň. Ve Finsku pak byla klasická „sauna“ povýšena na každodenní společenskou událost, což zůstalo Finům dodnes. Dnes má tzv. „země tisíců jezer“ se svými 5,5 miliony obyvatel přibližně 3,5 milionu saun.

Slovanské kořeny saunového lenošení

Na území dnešní České republiky se saunování objevilo až v 10. století. O tom svědčí zápisky židovského kupce Ibrahíma Ibn Jákúba, který popsal typickou slovanskou saunu jako dřevěnou budku s trámy vycpanými mechem a kamny s otvorem pro odvádění dýmu. Rozžhavená kamna se tehdy polévala vodou z kbelíků a hlavním účelem saunového lenošení byla léčebná očista těla.

Předválečné problémy s vyhříváním

Začátkem 19. století se začaly stavět sauny podobné těm dnešním, tedy zpravidla dobře utěsnění dřevěné budky s krbovými kamínky. Jejich vytápění však zabralo i několik hodin (historické prameny hovoří až o 8 hodinách). Tento problém byl vyřešen po 2. světové válce, kdy byl původní způsob vytápění nahrazen modernější verzí. V současnosti se sauna vyhřeje na 85°C za průměrně 60-90 minut.

Krbová kamna v prvních Finských saunách
Krbová kamna v prvních Finských saunáchZdroj: Sauna House

Saunování 20. století

První poválečnou saunu najdeme na území dnešního Slovenska v obci Šumiac pod Královou Hoľou. Na svědomí ji má mlynář Michal Demo se svou ruskou manželkou. Takzvaná Ruská koupelna spatřila světlo světa kolem roku 1920, měla podobu dřevěné chatky a pod stropem dosahovala teplot až 120°C.

Novodobá historie saunování v Česku se začala psát o 18 let později, kdy v roce 1938 vznikla první sauna v letním vysokoškolském táboře v Borovci u Štěpánova nad Svratkou. Postavit ji nechal docent František Vojta. Zhruba o deset let později u nás začaly vznikat i první veřejné sauny, například v brněnských Pisárkách. Po roce 1989 zájem o saunování nadále rostl. Dnes do hry vstupují i velcí hráči, kteří si na společném setkávání v páře zakládají podnikání.

Brno se v oblasti wellness a saunování stalo průkopníkem. Kromě již zmíněné první veřejné sauny v Pisárkách, se zde v průběhu let objevilo mnoho dalších relaxačních center. Mezi nejznámější patří například Infinity Maximus, Wellness Orion, Wellness park Lužánky, 4Comfort nebo wellness v Hotelu Atlantis. Návštěvníci si mohou v těchto wellness resortech užít jak klasické spa aktivity, tak novodobé saunové rituály. Kromě klasických finských saun se navíc v posledních letech objevují i infrasauny, parní lázně, solné jeskyně nebo fenomén tematického saunování.

Infinit Maximus Brno
Infinit Maximus BrnoZdroj: Pocketmedia